Twórcy stron internetowych

W momencie, gdy zlecamy firmie wykonanie naszej witryny firmowej to dobrze jest sprawdzić ile osób liczy zespól. Zespól to minimum powinny być dwie osoby, przynajmniej jeden grafik i osobno programista. Osoba programisty odpowiedzialna jest za kod strony internetowej oraz za zakodowanie szablonu, który wykona grafik. Ich wkład w tworzenie strony internetowej znacznie się różni. Oczywiści na rynku są osoby, które oferują tego rodzaju usługi dwa w jednym, jednak najczęściej kończy się to w ten sposób, że albo jest ładny szablon i kiepski kod albo dobry kod i kiepski szablon. Oczywiście praca zarówno grafików jak i koderów wspomagana jest specjalnymi programami, zwłaszcza graficy mają tutaj sporą paletę produktów do wyboru. Oprócz oprogramowania do tworzenia grafiki, znajdziemy w Internecie bardzo wiele banków zdjęć, które to udostępniają bezpłatnie lub za opłatą tysiące gotowych zdjęć jak i również grafik, które można zastosować na stronach internetowych. Tego rodzaju banki zdjęć pośród grafików i twórców stron internetowych cieszą się bardzo dużą popularnością, zwłaszcza w sytuacji, gdy zestawimy cenę pojedynczego zdjęcia z kosztami, jaki musielibyśmy ponieść w przypadku zatrudniania profesjonalnego fotografa do wykonania sesji. Z tego właśnie prostego powodu bardzo wielu grafików decyduje się na zakup zdjęć i grafik w bankach grafik.

Banki takie to specjalne strony, gdzie znajdziemy dziesiątki tysięcy różnych zdjęć, posegregowanych według tematów oraz wielu innych kryteriów. Dzięki takiej przejrzystości łatwo jest znaleźć interesujące nas foto. Oczywiście jest pewne ryzyko, że zakupując zdjęcie w banku fotografii trafimy na takie samo kiedyś na innej stronie internetowej, jednak w przypadku dziesiątek tysięcy różnych zdjęć wydaje się to dość mało prawdopodobne. Obojętnie, co by nie powiedzieć to tego rodzaju banki są bardzo popularne i wielu twórców sięga do nich po grafiki. Oczywiście i tak na początku grafik koniecznie musi mieć jakiś pomysł na stronę, a do tego jest potrzebna wyobraźnia przestrzenna.

PHP

PHP jest językiem programowania, który znany jest praktycznie od początku istnienia Internetu, czyli od połowy lat dziewięćdziesiątych, jednak nie był on jeszcze niedawno tak popularny pośród programistów. Programiści bardzo chętnie sięgają po język PHP z tego powodu, że komendy wpisane na stronie są wykonywane na serwerze, co ma przełożenie na korzystne działanie i mniejsze obciążenie komputera po stronie klienta. Wielką zaletą również tego rozwiązania jest to, że pozwala na stworzenie strony w ten sposób że będzie ona działała taka samo na każdym komputerze, a to właśnie umożliwia konfiguracja serwera. PHP w przeciwieństwie do innych języków używanych podczas tworzenia stron jak java czy adobe, nie wymaga żadnych dodatkowych instalacji na przeglądarce, dzięki temu strony działają szybciej, co jest bardzo ważne. Zwłaszcza w sytuacji gdy klient naszej strony ma starszy komputer, który skutecznie może zwalniać poprzez javascript czy adobe.

Zaletą stron pisanych w PHP jest również to że w przeciwieństwie do stron napisanych z użyciem technologii javascript, mamy gwarancję że nasza witryna na każdym komputerze gdzie zostanie wyświetlona będzie wyglądała tak samo. Różnica tak wynika z tego że wspomniana wyżej inne sposoby programowania bardzo często wymagają dodatkowej instalacji, zazwyczaj jakiegoś playera, który to bardzo zwalnia starsze komputery i czyni stronę trudną do oglądania lub wręcz uniemożliwia to całkowicie. Pomimo że jest to najczęściej spotykany język programowanie nie oznacza że jest to język bez wad. Niestety wady są dość poważne, mianowicie jednocześnie to co jest największą zaletą PHP, czyli obsługa po stronie serwera, jednocześnie w ramach bezpieczeństwa znacznie ogranicza możliwość wprowadzanie interaktywnych formularzy kontaktu z użytkownikami. Jeżeli potrzebujemy takiej funkcjonalności powinniśmy wówczas napisać niektóre elementy naszej strony w innym języku, najpopularniejsza metoda pisania np. formularzy kontaktowych to javascript.

Czy korzystając z kreatora mogę rozbudować swoją stronę?

Korzystając z narzędzia jakim jest kreator stron firmowych musimy pamiętać także o tym, że stworzoną przez nas stronę możemy w dowolnym czasie rozbudować o dowolną ilość podstron. Obecne serwisy posiadające narzędzie takie jak kreator stron online pozwalają nam na korzystanie z funkcji rozbudowania witryny. Oczywiście przy rozbudowaniu stron możemy na bieżąco widzieć wyniki swojej pracy, gdyż korzystamy już z gotowych modułów i dokładnie widzimy co wybieramy. Na naszych podstronach możemy również, tak jak i na głównych witrynach zamieszczać liczniki, ankiety, księgi gości, ale także wiele innych narzędzi webmasterskich ułatwiających monitoring na naszej stronie. Wszystko to umożliwia nam kreator stron WWW. Tworzenie takich właśnie odnośników, liczników pomaga nam sprawdzić jak duży ruch jest na naszej stronie. Niekiedy daje nam to tez podpowiedź, na przykład z jakich środków kampanii reklamowej, na naszą stronę przybywa najwięcej internautów. Jak więc widzimy, praktycznie za darmo mamy szereg narzędzi, które przyczyniają się do rozwoju witryny. Oczywiście nie można oczekiwać tego że w przypadku kreatora zbudujemy jakieś niesamowicie skomplikowane strony internetowe.

Zwłaszcza że zazwyczaj to kreator stron narzuca nam możliwe szablony, jakie możemy wykorzystać. Co jednak nie zmienia faktu, że jest to idealne rozwiązanie na pierwszą naszą stronę internetową lub np. gdy rozpoczynamy działalność gospodarczą i chcemy postawić dla siebie typową wizytówkę firmy. Wówczas nie potrzebujemy bardzo wielu fajerwerków na stronie i zazwyczaj wystarczy w zupełności nam to co oferują kreatory. Kolejnym przemawiającym za kreatorami rozwiązaniem jest szybkość tworzenia strony internetowej. Jeżeli mamy już gotowy tekst i wiemy jakie informacje mają się znaleźć na naszej stronie, wówczas dosłownie w ciągu kilku minut możemy zostać właścicielem strony firmowej. Oczywiście firmy oferujące usługę kreatora stron zazwyczaj mają różnej tematyki szablony, dlatego możemy dopasować grafikę do naszej strony internetowej i działalności naszej firmy.

Dlaczego towary w sklepie internetowym są tańsze

Dyskusja na temat powodów, z których towary w sklepach internetowych są znacznie tańsze od tych w sklepach zwykłych może być bardzo ciekawa. Jeśli zaczniemy rozpatrywać wszystkie aspekty, to okaże się, że mamy wiele do przeanalizowania. Podstawową przyczyną są znacznie niższe opłaty za prowadzenie takiego sklepu i możemy być pewni, że jest to główny i najbardziej widoczny czynnik. Jeśli będziemy mogli sobie dokładnie sprawdzić jakie koszty ponoszone są przez właścicieli takich sklepów internetowych, przekonamy się, że jest jeszcze wiele znaczących różnic, w porównaniu ze zwykłymi sklepami. Chyba najlepsze będzie właśnie zestawienie opłat sklepów tradycyjnych oraz internetowych. Sklepy tradycyjne muszą wiele pieniędzy wydać na wspomniany czynsz. Dodatkowo mają opłaty za prąd i inne zużyte media, ale te można porównać z opłatami za serwer. Jeśli znajdziemy jeszcze wynagrodzenie pracowników to mamy już kilka znaczących różnic z korzyścią dla sklepu internetowego. Dzięki takim różnicom można przypuszczać dlaczego jest konieczne doliczanie do ceny każdego produktu, dodatkowej marży, która musi pokryć wszystkie te dodatkowe koszty. Jeśli będziemy dalej szukać to zapewne znajdziemy wiele różnic i dojdziemy do jeszcze ciekawszych wniosków.

Sklepy internetowe oszczędzają dodatkowo na tym, że nie muszą zatrudniać wielu pracowników, którzy będą sprzątali, obsługiwali klientów czy dostarczali towar. Jeśli jeszcze pomyślimy o kosztach urządzania lokalu, czy jego regularnego remontowania to okaże się, że sklepy internetowe powinni swoje towary sprzedawać niemal w cenach hurtowych. I rzeczywiście tak zazwyczaj jest. Możemy znaleźć takie sklepy, gdzie towary bardzo często są niemal tańsze niż ceny hurtowe, ale jest to rzadki przykład. Jeśli w sklepie znajdziemy towary o wiele tańsze to powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy nie są one uszkodzone lub czy nie pochodzą ze zwrotów do sklepów.

Jak zrobić stronę samodzielnie?

Mówiąc o możliwościach jakie daje nawet najprostszy kreator stron www należy mieć w szczególności na uwadze podstawy jakie każdy przyszły webmaster powinien posiadać. A takimi jest właśnie znajomość podstaw xhtml- a, za pomocą którego można stworzyć swoją pierwszą stronę internetową. Można tego dokonać w bardzo szybki sposób. W większości przypadków kreator stron internetowych umożliwia każdemu początkującego uzupełnianie ścieżek wpisywanych w odpowiednie pola. Nie ma więc konieczności samodzielnego wykonywania tej czynności.

To znacznie ułatwia i przyspiesza pracę, jednocześnie pozwala uniknąć tak często popełnianych podstawowych błędów w składni kodu strony. W ich wyniku nawet prosta strona internetowa nie będzie działała poprawnie a co za tym idzie błędnie będą ją wyświetlać przeglądarki internetowe. Dobry kreator stron umożliwia uniknięcie tak kosztownych czasowo pomyłek. Odnalezienie błędu może zająć często bardzo wiele czasu. A przecież moglibyśmy go poświęcić na dalsze etapy tworzenia. Dlatego też przyda się taka aplikacja, która zniweluje do minimum ryzyko błędów, ale także po zakończeniu tworzenia strony internetowej w kilka chwil opublikuje ją w internecie. Oczywiście kiedy decydujemy się na użycie kreatora stron internetowych powinniśmy mieć świadomość że tworzona w ten sposób strona internetowa ma pewne ograniczenia i nie zawsze jesteśmy w stanie w pełni wprowadzić w życie to jak chcielibyśmy żeby wyglądała nasza strona internetowa. Na to jest jednak również rada. Jeżeli oferowane przez kreator możliwości nas nie zadawalają to wystarczy poszukać w Internecie darmowych szablonów graficznych oraz darmowego programu do obróbki stron internetowych i samodzielnie wykonać stronę. Oczywiście zwłaszcza na początku będzie to zadanie trudne, jednak gdy już nabierzemy pewnej wprawy w posługiwaniu się takim oprogramowaniem, wówczas tworzenie strony będzie nam również zajmowało bardzo mało czas, no może nie tak mało jak w przypadku kreatora stron, ale również mało a efekty będą nieporównywalnie lepsze.

Szablon strony internetowej

Za tworzenie stron internetowych nie zawsze biorą się tylko i wyłącznie fachowcy, co więcej wcale nie jest powiedziane, że tylko osoby, które zajmują się tym zawodowo mają prawo do wykonywania stron internetowych. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy może stworzyć swoją własną stronę internetową. Wiadomo, że osoba, która nie wykonuje stron na co dzień nie jest w stanie stworzyć strony, która będzie w sranie konkurować z profesjonalnymi stronami, jednak bez problemu może stworzyć stronę tak zwaną domową. Zresztą to właśnie dla takich osób powstało bardzo wiele gotowych rozwiązań takich jak joomla czy wordpress. Zakładając jednak że chcemy stworzyć stronę w tradycyjnej technologii to mamy do wyboru dwie drogi. Pierwsza jest taka, że samodzielnie projektujemy sobie szablon w programie graficznym, następnie musimy ten szablon pociąć a na końcu go zakodować. To jest niewykonalne dla osób, które nie mają pojęcia o takiej pracy.

Wymaga to sporych umiejętności zarówno graficznych jak i również z zakresu CSS i kodowania. Druga metoda jest zdecydowanie prostsza do wcielenia w życie, oczywiście również wymaga ona pewnych umiejętności, jednak już zdecydowanie mniejszych i o wiele łatwiej jest je opanować. Chodzi o to, aby znaleźć w Internecie strony, które oferują gotowe szablony stron internetowych, i właśnie taki gotowy szablon przerabiać. Do przeróbek takich szablonów nie jest potrzebna znajomość żadnego języka programowania, oczywiście wskazana jest znajomość podstaw, aby szło to sprawniej jednak pomimo wszystko nawet nie dysponując taką wiedzą, powinniśmy sobie poradzić. Zwłaszcza, że na rynku jest wiele edytorów wizualnych, które w bardzo łatwy i przejrzysty sposób umożliwiają nam edytowanie szablonów stron internetowych. Generalnie edycja przebiega na zasadzie WYSWIG, oznacza to że to co wpisujemy jest widoczne w takiej samej formie. Do formatowania tekstu, służą nam tam podobne zestawy ikonek jak w popularnym Wordzie. W ten sam sposób zwiększamy czcionkę czy zmieniamy kolor literek.