Reklama ambientowa

Są różne rodzaje reklamy – możemy pokusić się o reklamę w internecie, która jest obecnie najbardziej popularna, możemy zapłacić za reklamę w gazecie, w telewizji, w radio, możemy przyjąć do firmy osobę, która będzie na mieście roznosiła ulotki reklamowe naszej firmy. Sposobów na zaistnienie na rynku jest wiele. Chodzi o to, by potencjalni klienci mogli się w ogóle o nas dowiedzieć. Nie można sobie przecież wyobrazić firmy, która w dzisiejszych czasach nie posiada własnej strony internetowej. Wtedy taka firma jest z góry na przegranej pozycji. Są też reklamy ambientowe. Są to wszystkie reklamy outdoor i indoor. Reklamy outdoor to reklamy na słupach, ścianach, płotach, przystankach, rowerach, samochodach, środkach komunikacji miejskiej i inne. Reklamy indoor dotyczą reklam wewnątrz budynków – na klatkach schodowych, na drzwiach, na ścianach, ulotki na stolikach, przy kasie itd.. Takie reklamy szczególnie opłacają się w dużych miastach, gdzie istnieje spora szansa na zauważenie reklam przez potencjalnych klientów.

Billboardy

image Właściciele niejednej firmy zastanawiali się pewnie, czy warto inwestować w tak zwane reklamy ambientowe. Są to wszystkie reklamy, które można spotkać na zewnątrz czyli na płotach, murach, środkach komunikacji miejskiej, samochodach czy też reklamy indoor – wewnątrz budynków. Taką reklamą są z pewnością billboardy. Są to duże reklamy, które często znajdują się na ścianach budynków przydrożnych, na płotach lub po prostu stawia się specjalną ramę, by na niej znalazł się billboard. Jeśli droga obok jest ruchliwa, na pewno jest to dobry pomysł.Ile może kosztować taki billboard? Wystarczy przejrzeć oferty internetowe firm, które się tym zajmują. Jedną z tańszych ofert jest np. kwota 22 zł za 1 m2. Do tego należy również doliczyć opłatę za możliwość przywieszenia dużego plakatu w konkretnym miejscu, bo przecież nie możemy robić tego na własną rękę – są specjalne miejsca do tego przeznaczone. Modne ostatnio są też całodobowe reklamy elektroniczne, które szczególnie dobrze widać nocą. Nie jest to jednak tania reklama.

Funkcje reklamy

image Być może nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele funkcji spełnia reklama. Warto o nich wspomnieć i następnym razem, kiedy będziemy planować system marketingowy naszej firmy, wziąć je wszystkie pod uwagę i zastanowić się, czy nasza reklama spełnia warunki idealnej reklamy. Pierwszą funkcją każdej reklamy powinna być funkcja identyfikacyjna – chodzi o to, by nasza firma, nasza marka różniła się od innych i była przez potencjalnych klientów zapamiętana. Przykład? Żółta muszelka w czerwonej ramce kojarzy nam się tylko ze stacjami Shell. Sami również możemy wymyślić takie logo dla naszej firmy. Może to też był słowo, powiedzenie, cokolwiek, co będzie kojarzyło się tylko z naszą firmą. Jest to tak zwane kreowanie wizerunki marki na rynku, czyli branding. Inną funkcją reklamy jest funkcja informacyjna – reklama musi zawierać informacje o produkcie. Jest też funkcja promocyjna – dobrze dać klientom zniżki. Warto zwrócić uwagę na funkcje gwarancyjną oraz emocjonalną – działanie na emocje prawie zawsze działa!

Ulotki

Jedną z łatwiejszych form reklamy są ulotki – informacyjne, reklamowe. W dużych miastach ulotki to na pewno dobry pomysł – mnóstwo ludzi chodzi uliczkami w centrum, więc można w kilka chwil rozdać całe sterty ulotek. Problem w tym, że większość z nich wyrzuci ulotki reklamowe po zauważeniu pierwszego kosza na śmieci. To nic – zawsze znajdą się tacy, którzy włożą ulotkę do kieszeni, a później wyciągną ją w mieszkaniu i z pewnością przeczytają. A co zrobić, żeby potencjalni klienci tak łatwo nie wyrzucali ulotek reklamowych do kosza? To proste! Wystarczy z takich ulotek zrobić ulotki promocyjne. Będą polegać one na tym, że jeśli klient przyjdzie z taką ulotką załóżmy do restauracji czy kafejki, to dostanie jakiś gratis, kilkanaście procent zniżki itd.. Ludzie uwielbiają takie promocje! To na pewno przyciągnie znacznie więcej potencjalnych klientów. Ulotki muszą też być odpowiednio zaprojektowane – powinny przyciągać uwagę, ale im więcej zbędnych informacji na ulotce, tym gorzej, bo ludziom nie chce się tego czytać!

Strona www jako reklama

image Jeśli posiadamy własną firmę, a nie mamy strony internetowej, to trochę jesteśmy już na przegranej pozycji. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że obecnie ludzie poszukują informacji na różne tematy głównie w internecie, więc warto mieć taką stronę, gdyby potencjalny klient chciał dowiedzieć się czegoś więcej o naszej działalności. Nie każdy potrafi sam napisać stronę internetową specjalnym językiem o nazwie HTML. Dlatego lepiej zlecić to firmie, która zajmie się tym w sposób profesjonalny, wcześniej sprawdzając oczywiście portfolio firmy.Strona internetowa firmy powinna być oryginalna i przejrzysta. Klient musi łatwo znajdować na niej potrzebne informacje, a po wejściu na stronę już musi wiedzieć, czym zajmuje się dana firma – na tym polega kreowanie świadomości marki, czyli tak zwany branding. Oprócz tego warto poddać stronę www pozycjonowaniu, czyli zwiększaniu jej popularności w sieci, by wyświetlała się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania – wtedy będzie też częściej odwiedzana przez potencjalnych klientów.

Reklama firmy

Prowadzenie własnej firmy nie jest łatwe – szczególnie jeśli nie mamy zbyt wielu klientów. Niestety często jest tak, że klienci nie mają szansy się o nas czegoś dowiedzieć. Firma musi postawić na reklamę i marketing. W przeciwnym razie bez sensu prowadzić w ogóle firmę, o której nikt nie wie. Należy dać potencjalnym klientom szansę na to, by firmę poznali. Ale jak? Dobrym pomysłem jest reklama. W dużym mieście mogą to być zwykłe ulotki reklamowe rozdawane ludziom na ulicy. Najlepszą formą reklamy jest oczywiście reklama w sieci.Najpierw jednak trzeba posiadać własną stronę internetową, która ma się wyróżniać. Znajdowanie informacji na stronie ma być proste, więc lepiej nie przekombinować. Warto zlecić stworzenie strony www komuś, kto naprawdę się na tym zna. Następnie trzeba poddać stronę pozycjonowaniu, aby wyświetlała się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania i była znacznie częściej odwiedzana przez potencjalnych klientów. Pozycjonowanie to robienie wszystkiego, by o stronie było głośno w sieci.

Reklama w gazecie

image Czy ktokolwiek decyduje się jeszcze na reklamę własnej działalności w gazetach? Coraz mniej osób, bo gazety odchodzą do lamusa. Zresztą, po co reklamować własną firmę w gazecie, skoro można na spokojnie i bezpłatnie robić to w internecie? Reklama w gazecie jest opłacalna tylko wtedy, kiedy reklamujemy się w naprawdę dobrym czasopiśmie, a reklama jest dość duża. Trzeba jednak pamiętać o tym, że taka reklama jest droga. Przyda się, jeśli prowadzimy firmę kosmetyczną, mamy własną linię produkcyjną i ogłaszamy się w czasopismach dla pań. To może zadziałać! Trudno jednak ogłaszać usługi remontowe w czasopismach o modzie, chociaż i takie reklamy czasem się zdarzają.Warto więc wybierać też odpowiednie gazety. Jeśli prowadzimy gabinet weterynaryjny, reklamujmy go w specjalistycznych czasopismach. Jeśli prowadzimy dobry warsztat samochodowy, reklamujmy go w gazetach motoryzacyjnych. Analogicznie można tak zrobić z większością branż. Wtedy gazeta trafi na pewno do kogoś zainteresowanego takim tematem.

Reklama w telewizji

Jest wiele form reklamy, ale nikt nie może zaprzeczyć, że najdroższą formą reklamy, jest reklama w telewizji. Cena jest jednak jak najbardziej sprawiedliwa, bo reklama w telewizji potrafi wiele zdziałać i wykreować ogromną świadomość marki wśród oglądających. Nagle firma, której nigdy wcześniej nie było na rynku polskim, staje się popularna, znana, a co najważniejsze doceniana. Takie są uroki reklamy w telewizji i można śmiało powiedzieć, że wciąż jest ona zdecydowanie lepsza niż reklama w internecie.Ile kosztuje reklama w telewizji? 10 sekund na antenie Telewizji Polskiej to kwestia około miliona złotych. Pozwalają sobie więc na to firmy, które szczycą się milionowymi obrotami, a takich jest niewiele. Większość reklam tak naprawdę pochodzi z zagranicy i reklamuje zagraniczne produkty takie jak Nutella, a Polacy tylko podkładają głosy do odpowiednich postaci. Poza tym nie wszystko może być wyemitowane. Emitowane są tylko reklamy, które spełniają ku temu odpowiednie warunki – chodzi o jakość.

Reklama w sieci

Jest takie miejsce, gdzie można dotrzeć do mnóstwa potencjalnych klientów w tym samym czasie. Jest to miejsce szczególnie interesujące dla firm, którym przecież zawsze zależy na odpowiednim rozgłosie. Mowa o internecie. Jeśli naprawdę się postaramy i zrobimy dobrą reklamę w sieci, możemy mieć naprawdę spore zyski. Pierwszym kluczem do sukcesu jest oczywiście posiadanie własnej strony internetowej. Strona powinna być przejrzysta i oryginalna. Następnie warto poddać stronę pozycjonowaniu czyli zwiększaniu jej popularności, aby znajdowała się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania.Oprócz tego warto pokusić się o prowadzenie fanpage’a, czyli strony na portalu społecznościowych takim jak np. Facebook. Jest to dobry sposób na szybkie informowanie klientów o nowych produktach, zniżkach, profilach działalności firmy itd.. Warto mieć w firmie osobę, która będzie się tym wszystkim zajmować. To już nie marketing, a PR czyli Public Relations. Kreowanie własnej marki jest najważniejsze w osiąganiu dużego sukcesu.

Czym jest reklama?

image Tak wiele mówi się obecnie o reklamach, a w rzeczywistości nie każdy potrafi wyjaśnić, czym tak naprawdę jest reklama. Po pierwsze słowo to pochodzi z języka łacińskiego. Reclamo oznacza odzew, a łacińskie słowo reclamare oznacza wołać. I właśnie taka ma być reklama – wołać, by na nią popatrzeć i zapamiętać. Poza tym reklama jest zawsze pewną informacją, która musi zawierać przekaz perswazyjny. Oczywiście są też zupełnie inne reklamy, które zawierają przekaz ukryty np. reklamy podprogowe, ale takie są w Polsce zabronione. Najczęściej mamy do czynienia z reklamami w internecie, gazetach, telewizji, radio, reklamami zewnętrznymi. Są osoby, które uważają, że reklamy szpecą – szczególnie miasta. Jest w tym trochę prawdy. Jeśli chodzi np. o krakowskie Stare Miasto, to rozwieszanie reklam na kamienicach zostało zabronione i od razu wszystko wygląda piękniej i nic nie zakłóca widoku wspaniałych zabytków dawnej stolicy Polski. Poza tym wystarczy jedna dobra reklama niż milion słabych, rozwieszonych wszędzie.