Reklama ambientowa

Są różne rodzaje reklamy – możemy pokusić się o reklamę w internecie, która jest obecnie najbardziej popularna, możemy zapłacić za reklamę w gazecie, w telewizji, w radio, możemy przyjąć do firmy osobę, która będzie na mieście roznosiła ulotki reklamowe naszej firmy. Sposobów na zaistnienie na rynku jest wiele. Chodzi o to, by potencjalni klienci mogli się w ogóle o nas dowiedzieć. Nie można sobie przecież wyobrazić firmy, która w dzisiejszych czasach nie posiada własnej strony internetowej. Wtedy taka firma jest z góry na przegranej pozycji. Są też reklamy ambientowe. Są to wszystkie reklamy outdoor i indoor. Reklamy outdoor to reklamy na słupach, ścianach, płotach, przystankach, rowerach, samochodach, środkach komunikacji miejskiej i inne. Reklamy indoor dotyczą reklam wewnątrz budynków – na klatkach schodowych, na drzwiach, na ścianach, ulotki na stolikach, przy kasie itd.. Takie reklamy szczególnie opłacają się w dużych miastach, gdzie istnieje spora szansa na zauważenie reklam przez potencjalnych klientów.

Billboardy

image Właściciele niejednej firmy zastanawiali się pewnie, czy warto inwestować w tak zwane reklamy ambientowe. Są to wszystkie reklamy, które można spotkać na zewnątrz czyli na płotach, murach, środkach komunikacji miejskiej, samochodach czy też reklamy indoor – wewnątrz budynków. Taką reklamą są z pewnością billboardy. Są to duże reklamy, które często znajdują się na ścianach budynków przydrożnych, na płotach lub po prostu stawia się specjalną ramę, by na niej znalazł się billboard. Jeśli droga obok jest ruchliwa, na pewno jest to dobry pomysł.Ile może kosztować taki billboard? Wystarczy przejrzeć oferty internetowe firm, które się tym zajmują. Jedną z tańszych ofert jest np. kwota 22 zł za 1 m2. Do tego należy również doliczyć opłatę za możliwość przywieszenia dużego plakatu w konkretnym miejscu, bo przecież nie możemy robić tego na własną rękę – są specjalne miejsca do tego przeznaczone. Modne ostatnio są też całodobowe reklamy elektroniczne, które szczególnie dobrze widać nocą. Nie jest to jednak tania reklama.

Funkcje reklamy

image Być może nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele funkcji spełnia reklama. Warto o nich wspomnieć i następnym razem, kiedy będziemy planować system marketingowy naszej firmy, wziąć je wszystkie pod uwagę i zastanowić się, czy nasza reklama spełnia warunki idealnej reklamy. Pierwszą funkcją każdej reklamy powinna być funkcja identyfikacyjna – chodzi o to, by nasza firma, nasza marka różniła się od innych i była przez potencjalnych klientów zapamiętana. Przykład? Żółta muszelka w czerwonej ramce kojarzy nam się tylko ze stacjami Shell. Sami również możemy wymyślić takie logo dla naszej firmy. Może to też był słowo, powiedzenie, cokolwiek, co będzie kojarzyło się tylko z naszą firmą. Jest to tak zwane kreowanie wizerunki marki na rynku, czyli branding. Inną funkcją reklamy jest funkcja informacyjna – reklama musi zawierać informacje o produkcie. Jest też funkcja promocyjna – dobrze dać klientom zniżki. Warto zwrócić uwagę na funkcje gwarancyjną oraz emocjonalną – działanie na emocje prawie zawsze działa!

Ulotki

Jedną z łatwiejszych form reklamy są ulotki – informacyjne, reklamowe. W dużych miastach ulotki to na pewno dobry pomysł – mnóstwo ludzi chodzi uliczkami w centrum, więc można w kilka chwil rozdać całe sterty ulotek. Problem w tym, że większość z nich wyrzuci ulotki reklamowe po zauważeniu pierwszego kosza na śmieci. To nic – zawsze znajdą się tacy, którzy włożą ulotkę do kieszeni, a później wyciągną ją w mieszkaniu i z pewnością przeczytają. A co zrobić, żeby potencjalni klienci tak łatwo nie wyrzucali ulotek reklamowych do kosza? To proste! Wystarczy z takich ulotek zrobić ulotki promocyjne. Będą polegać one na tym, że jeśli klient przyjdzie z taką ulotką załóżmy do restauracji czy kafejki, to dostanie jakiś gratis, kilkanaście procent zniżki itd.. Ludzie uwielbiają takie promocje! To na pewno przyciągnie znacznie więcej potencjalnych klientów. Ulotki muszą też być odpowiednio zaprojektowane – powinny przyciągać uwagę, ale im więcej zbędnych informacji na ulotce, tym gorzej, bo ludziom nie chce się tego czytać!

Strona www jako reklama

image Jeśli posiadamy własną firmę, a nie mamy strony internetowej, to trochę jesteśmy już na przegranej pozycji. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że obecnie ludzie poszukują informacji na różne tematy głównie w internecie, więc warto mieć taką stronę, gdyby potencjalny klient chciał dowiedzieć się czegoś więcej o naszej działalności. Nie każdy potrafi sam napisać stronę internetową specjalnym językiem o nazwie HTML. Dlatego lepiej zlecić to firmie, która zajmie się tym w sposób profesjonalny, wcześniej sprawdzając oczywiście portfolio firmy.Strona internetowa firmy powinna być oryginalna i przejrzysta. Klient musi łatwo znajdować na niej potrzebne informacje, a po wejściu na stronę już musi wiedzieć, czym zajmuje się dana firma – na tym polega kreowanie świadomości marki, czyli tak zwany branding. Oprócz tego warto poddać stronę www pozycjonowaniu, czyli zwiększaniu jej popularności w sieci, by wyświetlała się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania – wtedy będzie też częściej odwiedzana przez potencjalnych klientów.