Skąd bierzemy grafiki?

Kiedy zlecamy komuś wykonanie strony internetowej dobrze jest się zorientować czy ta osoba robi to samodzielnie czy być może ktoś jej pomaga? Dlaczego tak jest? Sprawa jest prosta. Generalnie potrzebny jest grafik i programista. Oczywiście programista zazwyczaj dysponuje dużymi umiejętnościami, jeśli chodzi o kodowanie strony, jednak niekoniecznie już musi potrafić stworzyć grafikę na stronę internetową. To wymaga już pewnej wyobraźni i umiejętności graficznych. Teoretycznie te zadanie może wykonywać jedna osoba, jednak zazwyczaj jest tak, że graficy zajmują się tylko projektowaniem wyglądu, są to swego rodzaju artyści. Grafik w dzisiejszych czasach do dyspozycji ma potężne narzędzia do tworzenia stron internetowych, dzięki programom można osiągać cudowne efekty na stronach. Również dostępność profesjonalnych grafik na stronę sprawia, że bardzo łatwo jest dobrać właściwe elementy graficzne. Oczywiście łatwo dla osoby, która wie co robi i ma jakiś pomysł na to ja wyglądać ma strona. Bez tego nic nie wyjdzie z takiego projektu. Oprócz tego że musi wiedzieć jak strona ma wyglądać i tego że ma konieczne oprogramowanie, kolejnym elementem jest konieczność zakupu lub samodzielnego stworzenia grafiki komputerowej.

Zazwyczaj jednak bardziej opłaca się je kupować. Wynika to z tego względu, że na rynku jest bardzo wiele stron oferujących na sprzedaż gotowe zdjęcia lub grafiki. Przeważnie koszt to kilkanaście dolarów, co jak sami przyznacie ma się nijak do kosztów samodzielnego wykonania dobrego i profesjonalnego zdjęcia. Oczywiście tego rodzaju zdjęcia, jakie można zakupić w profesjonalnych serwisach są najwyższej jakości, a to gwarantuje że będą dobrze się prezentowały na naszej stronie internetowej. Zwłaszcza że również możemy kupować je w różnych rozdzielczościach i w zależności od tego w jaki sposób leziemy z nich korzystać. Jeżeli potrzebujemy tylko niewielką grafiką lub zdajecie to często można zakupić ją już a dosłownie jednego dolara, co sami przyznacie nie jest kwotą zbyt wygórowana.

Dobór grafiki

Do stworzenie strony internetowej zazwyczaj potrzebna są przynajmniej dwie osoby, czyli taki mały zespól. Dlaczego dwie osoby? O tym będę pisał w dalszej części tego tekstu. Jednak potrzebny jest grafik i programista. Zadania są jasno podzielone. Programista zajmuje się stroną od strony technicznej, dba o jasny i czytelny kod, oraz o to żeby strona ładowała nieszybko. Zadaniem grafika jest sprawienie, aby szablon strony internetowej był jak najładniejszy. Generalnie wielokrotnie spotykałem się z sytuacją że to jedna osoba próbowała ogarniać temat zarówno projektowania grafiki jak i późniejszego kodowania strony, jednak zazwyczaj nic dobrego z tego nie wynika. Dlatego dobrze jest mieć w zespole dwie osoby, które ze sobą współpracują. Oczywiście grafik do pracy potrzebuje właściwego oprogramowania. Między innymi bardzo popularny jest Photoshop, jednak oprócz programów, bardzo często graficy sięgają po gotowe grafiki do specjalnych banków grafik i zdjęć. Co prawda zazwyczaj należy tam zapłacić za wykorzystanie konkretnych grafik, jednak i tak się to opłaci, ponieważ samodzielne wykonanie takiej grafiki i tak będzie dużo droższe i czasochłonne. Z tego właśnie powodu banki zdjęć i grafik internetowych cieszą się dużą popularnością. Wynika to oczywiście z tego że tam z kilka złotych możemy kupić już gotową grafikę.

Oprócz tego że jest to bardzo szybkie i z grafiki możemy korzystać niemalże natychmiast to jeszcze dodatkowo jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Zwłaszcza w sytuacji kiedy tworzymy stronę i mamy na grafikę bardzo ograniczony budżet. Wówczas najzwyczajniej w świecie nie opłaca się zatrudniać specjalistów od fotografii. Taki sesja fotograficzna to często jest wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych, co oczywiście przy stronach robionych za kilkaset złotych zupełnie nie wchodzi w rachubę. Dlatego też wielu grafików inspiracji szuka właśnie na stockach zdjęć. Zresztą widząc grafikę łatwiej jest zaplanować sobie wizualizację strony jak i całej jej kolorystyki.