Javascript

Dzisiejsze technologie programowania i tworzenia stron internetowych dają bardzo wiele możliwości. Jedną z nich jest używanie Javascript. Język ten daje sporo możliwości a strony bez niego byłyby zdecydowanie mniej ciekawe i nudniejsze. Język ten umożliwa w głownej mierze reagowanie strony internetowej na zachowanie użytkownika, z grubsza chodzi o to że po wykonaniu określonej zaprogramowanej czynności strona wykonuje określoną czynność. Jednym z częstszych sposobów wykorzystania Javascriptu jest używanie go do stworzenia interaktywnego rozwijanego menu witryny, również dzięki temu językowi tworzy się różnego rodzaju gry dostępne w przeglądarkach. Jednak język ten nei jest doskonały, zresztą mało jest doskonałych rzeczy, podstawowy problem jest taki że obciąża on komputer na którym otwierane są strony z tym językiem, drugim poważnym mankamentem jest to że błędy jeżeli się zdarzą to potrafią bardzo skutecznie uniemożliwić korzystanie ze strony internetowej a co za tym idzie zachęcić użytkownika do jej opuszczenia i do tego że już nigdy na nią nie wróci. Jeżeli porozmawiamy z osobami zajmującymi się programowaniem w tym języku, to najczęściej usłyszymy od nich że mamy do czynienia z jakimś zdarzeniem.

To pewne klasy rzeczywistych zdarzeń, na które ma zareagować pisana aplikacja, na przykład może to być poruszenie myszą, najechanie na dany element strony, pojawienie się kursora w danym elemencie formularza. To właśnie w ożywieniu formularzy na stronach WWW bardzo często znajduje zastosowanie język javascript. To te określone zdarzenia sprawiają że strona jest interaktywna i współpracuje z osobą ją przeglądającą, dzięki temu możliwe jest osiągnięcie pełnej interaktywności a co za tym idzie jak wspomniane na wstępie polepszenie jakości obsługi strony. W związku z tym że skrypty java mają dostęp do komputera klienckiego to w ramach bezpieczeństwa wprowadza się go w taki sposób aby ten dostęp był jak najbardziej ograniczony. Jeżeli potrzebujemy większego dostępu, wówczas użytkownik musi cyfrowo podpisać skrypt.

PHP

PHP jest językiem programowania, który znany jest praktycznie od początku istnienia Internetu, czyli od połowy lat dziewięćdziesiątych, jednak nie był on jeszcze niedawno tak popularny pośród programistów. Programiści bardzo chętnie sięgają po język PHP z tego powodu, że komendy wpisane na stronie są wykonywane na serwerze, co ma przełożenie na korzystne działanie i mniejsze obciążenie komputera po stronie klienta. Wielką zaletą również tego rozwiązania jest to, że pozwala na stworzenie strony w ten sposób że będzie ona działała taka samo na każdym komputerze, a to właśnie umożliwia konfiguracja serwera. PHP w przeciwieństwie do innych języków używanych podczas tworzenia stron jak java czy adobe, nie wymaga żadnych dodatkowych instalacji na przeglądarce, dzięki temu strony działają szybciej, co jest bardzo ważne. Zwłaszcza w sytuacji gdy klient naszej strony ma starszy komputer, który skutecznie może zwalniać poprzez javascript czy adobe.

Zaletą stron pisanych w PHP jest również to że w przeciwieństwie do stron napisanych z użyciem technologii javascript, mamy gwarancję że nasza witryna na każdym komputerze gdzie zostanie wyświetlona będzie wyglądała tak samo. Różnica tak wynika z tego że wspomniana wyżej inne sposoby programowania bardzo często wymagają dodatkowej instalacji, zazwyczaj jakiegoś playera, który to bardzo zwalnia starsze komputery i czyni stronę trudną do oglądania lub wręcz uniemożliwia to całkowicie. Pomimo że jest to najczęściej spotykany język programowanie nie oznacza że jest to język bez wad. Niestety wady są dość poważne, mianowicie jednocześnie to co jest największą zaletą PHP, czyli obsługa po stronie serwera, jednocześnie w ramach bezpieczeństwa znacznie ogranicza możliwość wprowadzanie interaktywnych formularzy kontaktu z użytkownikami. Jeżeli potrzebujemy takiej funkcjonalności powinniśmy wówczas napisać niektóre elementy naszej strony w innym języku, najpopularniejsza metoda pisania np. formularzy kontaktowych to javascript.