Co to jest kreator stron internetowych?

Chyba każdy kiedyś spotkał się z terminem strona internetowa. Aby powstała potrzebny jest odpowiedni kreator stron internetowych. Jest to aplikacja stworzona po to, aby w szybki i dosyć prosty sposób stworzyć pierwszą stronę internetową. Posiadanie kreatora pozwala stworzyć ją w kilka minut nawet przez osoby nie zaznajomione z językiem html nowszym jego odpowiednikiem xhtml.

W większości przypadków posiada on funkcję prezentowania wykonanych prac przy pomocy funkcji wyświg, czyli umożliwiającej bezpośredni podgląd wykonanych czynności podczas tworzenia strony. Jest to szczególnie pomocne dla osób początkujących, którzy dopiero poznają możliwości, jakie daje język html. Jednak możliwości, jakie daje nawet początkującym użytkownikom kreator stron www są znacznie większe niż mogłoby się wydawać. Obecnie coraz więcej z nich oferuje funkcjonalność znacznie rozszerzoną niż miało to miejsce w przypadku powstawania kreatorów przeszłości. Większość z nich posiada obsługę css, czyli kaskadowych arkuszy stylów. Dzięki nim powstała strona internetowa będzie jeszcze bardziej przyjazna internautom, umożliwi również właściwe wyświetlania wszystkich jej elementów w różnych przeglądarkach internetowych. Jak widać z powyższego tekstu kreator stron jest narzędziem przeznaczonym zarówno dla początkujących jak i profesjonalistów.

Oczywiście tego typu narzędzia bardzo ułatwiają tworzenie stron internetowych dla początkujących. Jednak również wielokrotnie się zdarza że na podstawie gotowych szablonów nawet profesjonalne firmy tworzą strony internetowe. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że pozwala to na wykonanie strony internetowej zdecydowanie taniej niż w tradycyjny sposób od początku do końca wszystko programować od nowa. Jeżeli już szukamy kreatora stron internetowych to warto jest się zastanowić również nad znalezieniem takiego, gdzie zarządzać będziemy mogli za pomocą CMS. Jest to bardzo duże ułatwienie podczas wprowadzania tekstu.

Czy muszę znać języki programowania, aby móc posługiwać się kreatorem stron internetowych?

Obecnie strony internetowe są niezbędnym elementem każdej poważnej firmy i Internet jest jednym z pierwszych miejsc gdzie poszukujemy konkretnych informacji o konkretnym produkcie lub firmie. Dlatego tak ważne jest to żeby każda firma, nawet najmniejsza miała własną stronę internetową. Oczywiście jest to związane z koniecznością wydania pieniędzy na programistę, jeżeli jednak jesteśmy młodymi biznesmenami to możemy poszukać kreatorów stron internetowych.

Jest to bardzo ciekawa narzędzie, które umożliwia nam szybkie i łatwe stworzenie strony internetowej. Co bardzo ważne w przypadku takiego tworzenia strony internetowej należy wiedzieć że nie musimy znać języka programowania, a samo wykonanie strony internetowej może trwać dosłownie pięć minut. Oczywiście mowa o samej konfiguracji, bo jednak napisanie dobrej oferty firmowej zajmuje trochęczasu.

Strona internetowa obecnie jest jednym z najbardziej popularnych sposobów promowania siebie w Internecie. Wbrew obiegowej opinii jej stworzenie nie jest trudne. Posiadając odpowiedni kreator stron internetowych można ją stworzyć w kilka minut bez konieczności znajomości nawet takich podstaw jak html. Większość kreatorów posiada bowiem wbudowany edytor wizualny, który pomaga sprawdzić efekty pracy za każdym razem, kiedy wpiszemy jakąś komendę. Jest to znaczne ułatwienie, w szczególności dla początkujących, którzy jeszcze niedostatecznie poznali podstawy tworzenia www. Oczywiście posiadanie znajomości dodatkowych umiejętności posługiwania się bardziej zaawansowanymi językami programowania będzie atutem. Nie mniej jednak nie jest wymagania.

Przez wszystkie kroki przeprowadzić nas może chociażby darmowy kreator www. Mimo, że jest on w pełni darmową aplikacją posiada najczęściej wbudowane możliwości do obsługi kaskadowych arkuszy stylów, obsługę języków php oraz funkcji niezbędnych przy administrowaniem zaawansowanymi stronami internetowymi. Dla początkujących wystarczającym jest jednak kreator stron online. Jest to coraz powszechniej stosowana praktyka przy tworzeniu pierwszych serwisów oraz storn internetowych.

Kto robi strony?

Jeżeli zapytamy kogoś z programistów o tworzenie stron, to zapewne usłyszymy, że jest to żmudne, ale i ciekawe zajęcie. Warto również wiedzieć, że aby wykonać dobrą stronę internetową potrzebne są przynajmniej dwie osoby. Oczywiście w takim przypadku podział zadań wydaje się oczywisty, jedna osoba musi być odpowiedzialna za grafikę, musi ona oczywiście posiadać zmysł artystyczny jak i również potrafić rozplanować stronę internetową i zadbać o to aby była ona jak najlepsza oraz jak najbardziej funkcjonalna. Funkcjonalność strony internetowej jest bardzo ważna, ponieważ to często ona decyduje o tym że użytkownik będzie chciał na naszą stronę wrócić.

Oczywiście grafik odpowiada za cały wygląd, zarówno strony głównej jak i podstron. Ważne jest również dobre zakodowanie potem szablonu, jest to czynność, która wymaga umiejętności i wiedzy jak również bardzo ważne jest to żeby wykonane było z obowiązującymi standardami. Bardzo często kodowanie już zajmuje się osoba, która pisze stronę bądź to w HTML bądź w php. Oczywiście teoretycznie może to wykonać jedna osoba, jedna te prace wymagają całkowicie innych umiejętności i generalnie lepiej jest aby każdy zajmował się swoją działką. Zgodnie z powiedzeniem że jak cośjest do wszystkiego to jest do niczego i podobna zasada działa w przypadku stron internetowych i osób pracujących przy ich tworzeniu. Generalnie grafika komputerowego można uznaćza malarza, tyle że takiego bez pędzla a jedynie machającego myszką, a zamiast palety dysponuje najnowszymi programami graficznymi. Oczywiście nie zmienia to faktu że taka osoba musi posiadać wszelkie predyspozycje jak prawdziwy malarz, cechować się powinien artystycznym smakiem i wyobraźnią, jak i również nienaganną wyobraźnią co do wyglądu przyszłej strony. Oczywiście mile widziana jest wyobraźnia przestrzenna. To generalnie podstawowe umiejętności jakimi powinien się cechować zespól twórców stron internetowych, oczywiście w dużych firmach nad stroną pracuje zdecydowanie więcej niż dwie osoby, jednak wykonują one zazwyczaj zdecydowanie większe projekty.

Kiedyś aby nadać ładny wygląd stronie musieliśmy się ostro starać, jednak obecnie z pomocą przychodzi CSS. Jest to dokument, który zawiera w sobie dyrektywy, które ustanawiają sposób w jaki powinna być wyświetlona strona, zarówno dla konkretnych części stron, jak np. nagłówek jak i również odpowiada za wyświetlanie zdjęć czy innych ramek.

To właśnie dzięki CSS określamy jak ma się zachowywać dany znacznik HTML. To arkusz stylu CSS określa jaką ma posiadać czcionkę, marginesy, kolor, itp. Nasza strona internetowa.

Za pomocą CSS możemy także określić pozycjonowanie danego elementu strony względem reszty elementów, jest to bardzo wygodne i pozwala nam zabezpieczyć stronę przed rozjeżdżaniem się. Największą zaletą jest to że arkusze CSS dają większe możliwości niż sam język HTML, dodatkowo co bardzo ważne dla profesjonalistów pozwalają uzyskać czysty kod – pomagają uzyskać tak dobry efekt dzięki oddzieleniu treści witryny od fragmentów kodu odpowiedzialnych za jej wygląd, które są właśnie implementowane z arkusza stylów.

Dzięki zastosowaniu takich metod mamy większą kontrolę nad stroną, dodatkowo czyni kod czytelniejszym, łatwiej sprawować nad nim kontrolę, edytować go, i zdecydowanie łatwiej jest wprowadzać wszelkie zmiany, zarówno wyglądzie jak i grafice.

Kolejnym wielkim ułatwieniem jest to że, arkusze stylów CSS pozwalają na zmianę wyświetlania elementów, zależne jest to od tego jakiego typu urządzenia używa internauta do przeglądania naszej strony (ekran, palmtop, dokument do wydruku, czytnik ekranowy). Również podczas rozpisywania pamiętajmy że, arkusze stylów mogą być wspólne dla całego serwisu internetowego, to bardzo ułatwia później kontrolę nad wyglądem strony a jednocześnie przyśpiesza nam formatowanie tekstu. Oczywiście również może być na odwrót i możemy stworzyć styl tylko dla kawałka strony. Jak więc widać zastosowanie CSS jest bardzo szerokie i daje nam niezmiernie wiele możliwości formatowania wyglądu naszej witryny, w obecnych czasach już chyba nikt w inny sposób nie buduje swoich witryn internetowych niż w oparciu o CSS.

Kto robi stronę WWW?

Jeżeli już zdecydowaliśmy się zlecić wykonanie strony internetowej to dobrze jest abyśmy się zorientowali czy jest to tylko jedna osoba czy może więcej. Zdecydowanie powinny to być przynajmniej dwie osoby a wynika to z tego że musi być grafik i programista. Programista zazwyczaj odpowiedzialny jest za napisanie dobrego i przejrzystego kodu strony internetowej a grafik za wykonanie dobrej grafiki. Zazwyczaj ciężko jest połączyć to w ten sposób, aby obie czynności wykonywała jedna osoba. Można spotkać firmy gdzie jedna osoba robi wszystko, jednak nie jest to zbyt dobre rozwiązanie, ponieważ zgodnie w powiedzeniem jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Dlatego lepiej, aby nad stroną pracował zespól. Obecnie graficy do dyspozycji dostają wiele gotowych narzędzi, które to w bardzo łatwy sposób uatrakcyjniają i ułatwiają pracę. Oprócz specjalnych programów na wielu stronach można znaleźć profesjonalne grafiki zarówno płatne jak i darmowe. To wszystko sprawia, że tworzenie stron i szablonów dla nich dla wielu osób staje się prawdziwą przyjemnością.

Oczywiście zanim strona jak i szablon zacznie powstawać grafik musi mieć pomysł w głowie na to jak ma ona wyglądać, to znowu wymusza na osobie będącej grafikiem posiadanie wyobraźni przestrzennej a to jest kolejny powód, dla którego nie każdy może być grafikiem komputerowym. Kiedy już jednak zaplanujemy wygląd strony to wówczas pozostaje nam znalezienie tylko odpowiednich zdjęć i grafik. Metody są dwie. Jedna z nich to wykonanie ich samodzielnie lub zlecenie fotografowi. To jest jednak dość kosztowna metoda a do tego czasochłonna. Druga popularna metoda to jest skorzystanie z banków zdjęć. To daje nam szerokie pole do popisu. W bankach takich znajdziemy tysiące zdjęć, które po opłacie za licencję możemy wykorzystać na naszej stronie internetowej. Jest to najszybsza metoda pozyskania grafiki na stronę internetową a do tego wydaje się ona stosunkowo najtańszą metodą gdy porównamy ją z kosztami wynajęcia specjalisty.